ÖVRIGT / Speglar / Pigtittare 8293219
*
nr 829 3219
Pigtittare
1800-tal, Mahogny Intarsia, höjd: 57 cm
Utrop:
600 kr
Såld:
200 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 maj 2013
kl 19:05:52
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
27/5 08:50:17
1
100 kr
27/5 17:47:51
2
150 kr
27/5 19:00:52
3
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: lådspegel mahogny intarsia pigtittare rakspegel spegel speglar
-
9165 Spegel
Gustaviansk stil, 60x28 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 20:03
-
9024 Spegel
krön med stiliserad dekor, tenn, Bredd: 27 cm. Höj..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 19:44
-
9186 Spegel
nutida, oval, 60x50 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 18:29
*
Pigtittare
nr 829 3219
Pigtittare
1800-tal, Mahogny Intarsia, höjd: 57 cm
Utrop: | 600 kr |
---|---|
Såld: | 200 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 27 maj 2013 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
27/5 08:50:17 | 1 | 100 kr |
27/5 17:47:51 | 2 | 150 kr |
27/5 19:00:52 | 3 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: lådspegel mahogny intarsia pigtittare rakspegel spegel speglar
-
9165 Spegel
Gustaviansk stil, 60x28 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 20:03 -
9024 Spegel
krön med stiliserad dekor, tenn, Bredd: 27 cm. Höj..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 19:44 -
9186 Spegel
nutida, oval, 60x50 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 18:29